Strona główna
Aktualności
Regulamin Klubu
Ceryfikat
Sylwetki hodowców
Hodowane odmiany
Cele Klubu
Materiał do dyskusji
Wzorzec
Kolory
Regulamin wystaw
Nasze zebrania
Nasze wystawy
Linki
Nasz baner
Mapa strony
Wielkość liter:A A A A Wzorzec
Gdański Wysokolotny - Sokół Gdański
Pochodzenie:
Wyhodowany na początku XIX wieku w Gdańsku i okolicach jako lokalna rasa.

Wrażenia ogólne:
Gołąb o długim, smukłym, noszonym prawie poziomo tułowiu, o średnio wysokiej sylwetce, półowalnym i szeroko noszonym, bogatym w pióra ogonie, nieznacznie łukowatej głowie z koronką.

Wzorzec: cechy rasowości:
Głowa:
Noszona w lekkim skłonie, długa, z profilu począwszy od końca dzioba aż do koronki tworzy spłaszczony łuk, w widoku z góry w formie klina. Koronka jest szeroka od ucha do ucha, wysoko osadzona, bez luk, od wewnętrznej strony w pełni wyścielona piórkami, z tyłu pełna, zwarta grzywa bez wyszczerbień przechodząca w upierzenie karku, bez rozet po bokach głowy.

Oczy:
Perłowe we wszystkich odcieniach, bez krwawych żyłek.

Brew:
Wąska, biała o niebieskawym odcieniu.

Dziób:
Średnio długi, przechodzący bez uskoku w linię głowy, umiarkowanie mocny, jasny,
u ciemno upierzonych dozwolona mała plamka /muszka/. Woskówki gładkie i mało rozwinięte.

Szyja:
Średniej długości, smukła, podgardle o zaokrąglonym wycięciu. Pióra na karku mocne i zwarte.

Pierś:
Umiarkowanie szeroka, nieznacznie wysunięta do przodu i dobrze zaokrąglona.

Plecy:
Długie, nie za szerokie, zwężające się ku tyłowi i nieznacznie opadające.

Skrzydła:
Długie, dobrze przylegające do tułowia i przykrywające plecy, sięgające prawie do końca ogona.

Ogon:
Długi, składający się z przynajmniej 14 szerokich sterówek, bez luk, półowalny, nieco szerszy na końcu od piersi.

Nogi:
Średniej długości, nieupierzone.

Upierzenie:
Długie, gładkie, przylegające

Rodzaje kolorów:
Biały, czarny, czerwony, żółty, niebieski z czarnymi pasami, niebieski grochowy, czerwonopłowy, żółtopłowy, niebieskopłowy z ciemnymi pasami lub bez; jasny i ciemny mazer; szymel; tygrysowaty i szek w kolorze czarnym, czerwonym, żółtym, niebieskim; białogłowy ("bunt") w kolorze czerwonym i żółtym; srokaty w kolorze czarnym, niebeskim, czerwonopłowym, żółtopłowym i niebieskopłowym.

Kolor i rysunek:
Wszystkie kolory czyste i nasycone. Czarny lśniący, niebieski stalowy, grochowe z możliwie równomiernym rysunkiem na tarczach skrzydeł, płowe powinny mieć możliwie czyste tarcze skrzydeł (nieznaczne cienie dozwolone), niebieskopłowe z całkowicie kolorowymi lotkami i sterówkami, czerwonopłowe i żółtopłowe mają: szyję, pierś oraz pasy na skrzydłach o nasyconym kolorze podstawowym, lotki i sterówki jasne, u samic dozwolone jest nieco szarości na piersi i brzuchu. Wszystkie pasy czyste, biegnące równolegle przez całe skrzydła.

U mazerów należy dążyć do czystych kolorów.
Jasny mazer: Głowa, plecy, lotki i ogon z pokrywą i klinem są białe. Na szyi, dolnej części korpusu oraz tarczach skrzydeł pióra o podstawowym kolorze białym, zabarwione na koń cach (marmurkowe), układające się na skrzydłach w rysunek przypominający usłojenie przeciętnego pnia drzewa.
Ciemny mazer: Całe upierzenie marmurkowe, także głowa, loki, plecy i ogon z pokrywą.
Białogłowy ("bunt"): Głowa całkowicie biała, lub z kilkoma piórami kolorowymi, lotki i ogon z pokrywą i klinem białym, pozostałe upierzenie kolorowe, ewentualnie z kilkoma piórami białymi. Należy dążyć do rysunku mnicha.
Szymel: Podstawowy kolor biały z mniejszym lub większym nalotem w formie kresek, jednakże pióra zakończone biało, bez całych kolorowych piór, lub bez piór występujących u mazerów. Lotki i ogon z klinem białe.
Tygrysowaty: Lotki i ogon są kolorowe, pozostałe upierzenie możliwie równomiernie nakrapiane. Bez widocznych białych prześwitów w lotkach i sterówkach przy złożonym skrzydle i ogonie.
Szek: Na podstawowym kolorze białym możliwie równomiernie rozłożone kolorowe pióra. Lotki i ogon powinny być białe.
Srokaty: Kolorowa jest głowa, szyja (na przedniej części szyi może występować biała plamka tzw. "serduszko"), pierś, ramiona, ogon i jeśli to możliwe także plecy. Pozostałe upierzenie jest białe.

Duże błędy:
Krótki lub niezgrabny korpus, wysoka postawa. Tęga zaokrąglona, z wysokim czołem głowa. Dużo czerwieni w tęczówce, żółta lub czerwona brew, nad oczami tzw. "daszki". Za mocny lub ciemny dziób, grube woskówki. Przylegająca, za nisko osadzona, wąska, krzywa lub z przerwami koronka, duża szczerbina w grzywie, rozety ( mały "wirek" nie traktuje się jako rozetę). Odkryte plecy, wąski ogon, pojedyncze piórka na nogach. Duże odstępstwa w kolorze lub rysunku.

Uwagi do oceny:
Wrażenia ogólne - budowa i postawa - głowa, oczy - uformowanie ogona - kolor dzioba - kolor i rysunek

Obrączka nr 7  Ff  Ff Pobierz wzorzec